ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

5 atrakcji na Mazurach o których mogliście nie wiedzieć

5 atrakcji na Mazurach o których mogliście nie wiedzieć
 fot. mazury24.eu

Mazury od lat kojarzą się z malowniczymi jeziorami, żaglami i błogim relaksem w otoczeniu natury. To jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który przyciąga miłośników wodnych przygód i odpoczynku na łonie przyrody. Choć Kraina Wielkich Jezior Mazurskich cieszy się ogromną popularnością, warto zejść z utartych szlaków i odkryć miejsca, które pozostają nieco w cieniu najbardziej znanych atrakcji.

Jednym z powodów, dla których warto poszukać mniej popularnych atrakcji na Mazurach, jest możliwość uniknięcia tłumów. W szczycie sezonu turystycznego najpopularniejsze miejsca bywają zatłoczone, a atmosfera spokoju i harmonii z naturą może być zaburzona. Wybierając mniej znane lokalizacje, można doświadczyć prawdziwej mazurskiej ciszy, delektując się spokojem jezior i szeptem lasu.

Ponadto, Mazury skrywają wiele miejsc, w których wciąż można poczuć autentyczność tego regionu. Lokalni gospodarze, małe pensjonaty prowadzone przez pasjonatów, tradycyjne potrawy serwowane w niewielkich restauracjach – to wszystko sprawia, że eksploracja mniej znanych zakątków daje możliwość głębszego zanurzenia się w kulturze i historii Mazur.

5 atrakcji na Mazurach o których mogliście nie wiedzieć

 

Kompleks bunkrów Hansa Lammersa

Położony w gęstych lasach Mazur, regionu znanego z malowniczych jezior i pozostałości wojennych, leży mniej znany relikt II wojny światowej: kompleks bunkrów Hansa Lammersa, szefa Kancelarii III Rzeszy. Bunkry, położone niedaleko wsi Radzieje, były jedną z najmniejszych niemieckich kwater dowodzenia. Jego strategiczne położenie wzdłuż linii kolejowej Kętrzyn-Węgorzewo czyniło go kluczową bazą operacyjną. Kompleks funkcjonował w latach 1941-1944 roku.

Kompleks bunkrów znajduje się około 20 km od Kętrzyna, w miejscowość Radzieje na Mazurach.

Jadąc od strony Kętrzyna należy ok. 3 km za wsią Radzieje skręcić w lewo w polną drogę. Kwatera znajduje się tuż za nieczynną linią kolejową Kętrzyn-Węgorzewo. Za przejazdem kolejowym zaczyna się doskonale zachowana od czasów II wojny światowej betonowa droga. Po obu stronach drogi rozlokowane są obiekty kwatery. Do dziś w nienaruszonym stanie przetrwał tylko jeden bunkier.

Betonowa droga prowadząca do bunkra, w kształcie litery "S", otoczona jest pozostałościami ceglanych baraków i dwóch żelbetowych schronów. Mieściły sztab operacyjny naczelnego dowództwa Luftwaffe w krytycznych fazach wojny, zwłaszcza gdy front radziecki zbliżył się w sierpniu 1944 roku.

W nienaruszonym stanie jest tylko jeden ze schronów - pozostałe są częściowo lub całkowicie zniszczone.


Przesmyk św. Piotra na Mazurach

Niewielki przesmyk pomiędzy wyspami na jeziorze Kisajno – Wielka Kiermuza i Górny Ostrów. Doświadczeni żeglarze chętnie z tego miejsca korzystają, ponieważ zapewnia spore wrażenia podczas żeglugi po tym mazurskim akwenie.

Jezioro Kisajno na Mazurach ma dwie spore wyspy - Wielką Kiermuzą i Górny Ostrów. Jeśli chcemy, możemy je oczywiście opłynąć. Natomiast dla tych bardziej odważnych oraz doświadczonych żeglarzy polecamy inne, bardzo atrakcyjne rozwiązanie – przepłynięcie pomiędzy tymi dwiema wyspami niewielkim, dość ciasnym przesmykiem.

To przesmyk św. Piotra, który oddziela od siebie te dwie wyspy położone na jeziorze Kisajno. Chętnie jest odwiedzany przez doświadczonych żeglarzy. Musimy zdawać sobie sprawę, że jego pokonanie wymaga doświadczenia w żegludze. Przesmyk jest wąski, dość płytki, porośnięty trzcinami, dla początkujących żeglarzy może okazać się trudne do przebycia.


 

Punkt obserwacyjny na panoramę jeziora Śniardwy

Nieopodal miejscowości Kwik - na Mazurach Południowych, znajduje się punkt obserwacyjny. W rzeczywistości jest to naturalny klif nabrzeżny, z którego rozpościera się z wspaniały widok na największe polskie jezioro – Śniardwy.

Do tego miejsca najlepiej dostać się skręcając z drogi krajowej numer 63 (Pisz – Orzysz), do miejscowości Kwik - należy przejechać całą wieś - aż do drogi szutrowej, którą trzeba jeszcze przebyć około 1,5 kilometra. Przy drodze znajduje się drogowskaz „Wysoki Brzeg”.

Po przejechaniu około 500 metrów, wąską i dość wyboistą drogą znajduje się mały parking. Stamtąd, po dosłownie kilku krokach ukaże nam się widok na piękną panoramę Śniardw. Do punktu widokowego dotrzemy również rowerem, korzystając z Mazurskiej Pętli Rowerowej.

  
 

Kamienny Park na Mazurach

Kamienny Park (okolice miejscowości Paprotki a jeszcze Rydzewo) to zaklęta w kamieniu kraina na Mazurach. Dzieło jednego człowieka – Henryka Sawko. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału filmowego o tym niezwykłym miejscu.

Tony kamieni, rzeźby z drewna i kamienia, bardzo dużo metaloplastyki i to wszystko przeplecione filozofią. Zaledwie 4km od Jeziora Bocznego i portu Tło dla Mew. To miejsce znane jest za granicą. Przyjeżdżają tu turyści z Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Austrii. Będąc w pobliżu trzeba koniecznie to miejsce odwiedzić. Każdy dozna tu osobistych wrażeń.


Muzeum znaczków pocztowych na Mazurach

Zabytkowy Dwór w Muławkach położony jest niedaleko Kętrzyna (odległość 4 kilometrów), na drodze Kętrzyn-Mrągowo. Obiekt został zaadoptowany został na agroturystykę i Muzeum Znaczków i Historii Poczty. Muzeum zlokalizowane w zabytkowym dworku w Muławkach na Mazurach dysponuje jedyną w Polsce stałą ekspozycją najrzadszych i najcenniejszych znaczków z całego świata. Możemy tu poznać także historię rozwoju poczty na Mazurach. Prezentowana jest również ekspozycja historycznych dokumentów z XVII w. i początków XX w.

Oprócz możliwości obejrzenia imponującej kolekcji znaczków pocztowych, w tym zabytkowym dworku możemy wykupić noclegi wraz z wyżywieniem, ponieważ do dyspozycji gości przewidziano dwa trzyosobowe pokoje z łazienkami.


Eksploracja nietypowych atrakcji Mazur wymaga nieco większej cierpliwości i przygotowania, ale nagroda jest tego warta. Można skorzystać z pomocy lokalnych przewodników, którzy znają każdy zakamarek regionu, bądź zdać się na własną intuicję i odkrywać miejsca, które nie pojawiają się na pierwszych stronach przewodników.

Poza tym warto spróbować alternatywnych form podróżowania – rowerowe wyprawy, kajakowe eskapady czy piesze wędrówki pozwalają dotrzeć do miejsc, które są trudno dostępne dla turystów zmotoryzowanych czy żeglarzy.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina